"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Jan Pittner (7.8) se úspěšně probojoval ze školního kola, krajského kola až do kola celostátního. A stal se vítězem. Gratulujeme.

Ahoj Honzo. Krom faktu, že jsi mým velmi dobrým přítelem a dlouholetým spolužákem, jsi také vítězem krajského a dokonce republikového kola soutěže Kraje pro bezpečný internet, je to tak?

Ano, je tomu skutečně tak. Vyhrál jsem letošní ročník této soutěže, do které se přihlásilo celkem dvacet pět tisíc studentů.

A jak jsi se k této soutěži dostal?

K této soutěži mě přivedl náš učitel informatiky Ing. Lípa, který mi také pomáhal s přípravou do krajského kola. Školní kolo jsme vyplňovali při jedné z hodin výpočetní techniky a já jsem byl tím šťastlivcem, který se s nejlepším časem probojoval do krajského finále spolu s dalšími čtyřmi studenty z našeho kraje.

Jak toto kolo probíhalo?

Krajské kolo se konalo v sále zastupitelstva Plzeňského kraje, kde jsme pomocí počítačů zodpovídali otázky. Po pěti setech otázek nás vyřazovacím způsobem zbylo jen několik. Byl jsem velmi nervózní, ale přesto se mi podařilo dosáhnout nejlepších výsledků i v tomto kole.

Jako vítěz jsi určitě obdržel nějakou cenu.

Ceny do této soutěže věnovala společnost Microsoft. Byly to tři hodnotné ceny, a já jakožto vítěz, jsem si mohl vybrat jako první. Zvolil jsem si Xbox One S a společně s tím jsem získal i poukaz do elektro-obchodu na nákup elektroniky.

A jako vítěz jsi putoval do celorepublikového finále. Jak to tam probíhalo?

Finále se uskutečnilo na Ministerstvu vnitra v Praze. Ve svém očekávání jsem přijel velmi brzy, ale ostatní soutěžící již byli na místě, to mě poněkud znervóznilo. Atmosféra byla vypjatá, neboť počet soutěžících se zvýšil na dvanáct. Každý z nás dostal svůj počítač a záleželo na správných odpovědích ve čtyřech setech otázek. Obtížnost otázek se stupňovala a čas ubýval. Získal jsem plný počet bodů, avšak stejného výsledku dosáhli i další dva soutěžící. Ale čas rozhodl a já se stal vítězem celé této soutěže.

To ti moc gratuluji. Jaká byla tvá odměna?

Předání cen se konalo v rámci tiskové konference Den bezpečnějšího internetu. Mou cenou byl zážitkový den s policií ČR pro mě a celý třídní kolektiv společně s tabletem od společnosti Microsoft a poukazem od společnosti Gordic na další nákup elektroniky.

Děkuji za tvůj čas a gratuluji k vítězství. Přeji ti spoustu dalších úspěchů.

Barbora Škampová, Gymnázium Jindřicha Šimona Baara.