"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Páteční dopoledne začalo pro všechny v Horšovském Týně. Belgičani si s průvodkyní prohlédli zámek, naši studenti zase nikdy nezapomenou na prohlídku hradu s průvodcem, který je zaujal vtipným ale přitom erudovaným výkladem.

Ve čtvrtek 2.5. vyrazili všichni účastníci výměnného pobytu vlakem do Prahy. Jedním ze zážitků byla i právě probíhající výluka, která bohužel zkrátila náš pobyt v hlavním městě o celou hodinu.

 V úterý měli naši hosté z Belgie možnost zažít Poslední zvonění na naší škole. Navštívili také některé hodiny anglického jazyka a seznámili se s českým školním systémem. Nejvíce je udivilo, že se u nás musí žáci přezouvat a mohou používat mobilní telefony v budově školy a dokonce i při jídle ve školní jídelně.

V neděli 28.4.2019 přijelo do rodin našich žáků 18 studentů a 2 učitelé z belgického městečka Oudenaarde. Začala tím 1.část výměnného pobytu, která potrvá do soboty 4.5.2019.

Víkendový program, který pro nás připravily naše hostitelské rodiny, byl až neuvěřitelný. Někteří z nás si prohlédli překrásnou katedrálu v Charteru, zhlédli tamější noční světelnou show, jiní obdivovali Versailles včetně noční show se zpívajícími fontánami. Další se pak podívali do Astérix Parku, zaměřeného na známé galské postavičky z příběhů, jejichž autory jsou Albert Uderzo and René Goscinny.

V pátek jsme opět nasedli do autobusu a vyrazili prozkoumat dva významné zámky na Loiře - Chambord a Chenonceau. 

Ve čtvrtek jsme se vydali poznávat krásy Normandie. Pozorně jsme sledovali předpověď počasí, neboť ještě v době našeho příjezdu do St Arnoult byly v okolí patrné následky předchozích záplav. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by naše plány zhatil silný déšť, a tak jsme se nemohli dočkat, až dorazíme na první místo naší výpravy, na Alabastrové pobřeží do městečka Etrètat.

V pondělí vyrazila skupina 18 žáků naší školy a 2 učitelé do Francie, do městečka St Arnoult en Yvelines.

Ve čtvrtek vyrazili Francouzi poznávat Plzeň. Nejprve si prohlédli pivovar, kde měli možnost seznámit se s výrobou pěnivého moku i jeho historií.

Ve středu si Francouzi vyzkoušeli, jaké je to být českým žákem.

Začátkem týdne se celá skupina vydala vlakem do našeho hlavního města. Vzhledem k tomu, že je na trase Domažlice - Praha dlouhodobá výluka, zažili na části trati i přesun autobusem.

Naši žáci připravili pro své francouzské korespondenty bohatý program, který si společně užili.

V pátek se účastníci výměnného pobytu vydali na výlet do Karlových Varů.