V úterý 16. června 2026 jsme se s našimi francouzskými přáteli vydali do Prahy, města stovek věží. Naši korespondenti bohužel nemohli déle spát, jelikož autobus do Prahy odjížděl již v 8:00.
Během cesty jsme si udělali krátkou zastávku v McDonald’s, kde někteří využili příležitosti k zakoupení ranní kávy. Prvním místem, které jsme v hlavním městě našim přátelům s potěšením ukázali, byl samozřejmě majestátní Pražský hrad. Ačkoliv jsme se kvůli dlouhé frontě u vstupu nemohli podívat dovnitř katedrály svatého Víta, navštívili jsme baziliku sv. Jiří, která studenty velmi zaujala svými zachovalými malbami. Následně jsme se vydali do nedaleké Zlaté uličky, kde nás bohužel zastihl déšť, a tak jsme se nemohli déle zdržet (pár studentů využilo této zastávky ke koupi suvenýrů, např. knihy z domu Franze Kafky).
Rozchod jsme si dali na Staroměstském náměstí, kde jsme také počkali na zvonění slavného orloje. Druhá část naší exkurze byla zaměřena na poznávání židovské Prahy, a to čtvrti Josefov. První zastávka vedla do Staronové synagogy (nejstarší aktivní synagoga v Evropě). Jelikož je tato synagoga ortodoxní, chlapci si museli vzít židovskou kipu (v progresivních synagogách to není nutné). Hned poté nás paní průvodkyně vzala do progresivní Španělské synagogy, kde jsme si připadali, jako kdybychom se ocitli na Blízkém východě, neboť její interiér i exteriér byl inspirován architekturou z této oblasti. Naše poslední zastávka v Praze vedla na Starý židovský hřbitov, kde jsme například viděli hrobku, kde spočívá rabín Löw, který je známý především díky pověsti o Golemovi.
Cestou zpět jsme se opět zastavili v McDonald’s, kde jsme si s našimi korespondenty dali večeři.
Tereza Kučerová, 4.8



