Český jazyk
Český jazyk má mezi vyučovacími předměty stěžejní postavení. Výuka probíhá ve všech ročnících studia a skládá se ze tří navzájem se prolínajících částí: mluvnice, literatury a slohu.
O předmětu
Ve výuce se zaměřujeme na jazykové a komunikační dovednosti, snažíme se tříbit čtenářský vkus, kultivovat projev mluvený i psaný, vést studenty k tomu, aby byli schopni vyjadřovat své postoje, názory, stanoviska i pocity v souladu s jazykovými pravidly.
V rámci slohu diskutujeme specifika jednotlivých funkčních stylů a konkrétních slohových útvarů, které následně aplikujeme do praxe. V jazykové části je věnován prostor teoretické i praktické mluvnici, pravopisu, základům fonetiky, morfologie, slovotvorby, syntaxe i lexikologie.
V literatuře představujeme možné cesty vnímání a interpretace uměleckého textu s funkčním využitím literární terminologie a zasazením děl do širšího literárněhistorického kontextu.
Studenty vedeme k samostatnému využívání různých informačních zdrojů tištěných i digitálních a k posuzování pravdivosti, důvěryhodnosti a relevantnosti takto získaných informací.
Umělecky orientované duše se mohou zapojit do aktuálních literárních soutěží, přemýšliví studenti s jazykovým citem uvítají možnost účasti v netradiční České lingvistické olympiádě nebo klasické Olympiádě v českém jazyce.
Každým rokem pořádáme také kulturně zaměřené exkurze spojené s divadelním představením nebo různé besedy s autory. Dlouhodobě spolupracujeme v rámci galerijních animací a dlouhodobých projektů i se Západočeskou galerií v Plzni.
Seminář
Seminář z ČJ je určen především pro studenty, kteří zamýšlejí studovat humanitní obory. Vhodný je i pro zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet netradiční způsoby práce s literárním textem či filmem a různé navazující kreativní aktivity. V semináři se čte, píše, kreslí, tvoří koláže, plakáty, digitální materiály, točí se reportáže a o všech výsledcích i tvůrčích procesech se mluví.
Maturita
Maturitní zkouška z českého jazyka se skládá z didaktického testu, písemné práce a z ústní zkoušky z literatury.
Minimální rozsah slohové práce je 250 slov a na její vypracování mají žáci zpravidla 120 minut, povolenými pomůckami jsou pouze psací potřeby a Pravidla českého pravopisu. Ústní zkouška je vedena jako odborný dialog nad vybraným literárním dílem a výňatkem z uměleckého i neuměleckého textu.