Nejlepší Evropan je z našeho gymnázia

Dalšího skvělého mezinárodního úspěchu dosáhl žák 5. ročníku osmiletého studia naší školy Jan Herzig.

Přibližně před rokem se vrátil se zlatou medailí z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro účastníky do 16 let konané v Rumunsku, kde se dokonce stal nejmladším Čechem, který kdy v astronomii na mezinárodní úrovni získal zlato.

Letos na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice pro juniory (IOAA Jr.) svůj zlatý úspěch zopakoval. Olympiáda se konala v řeckém přístavním městě Volos. Zúčastnilo se jí celkem 14 zemí, mezi nimiž nechyběly ani státy dlouhodobě nejúspěšnější v těchto soutěžích, jako jsou Indie, Čína a Thajsko.

A jak taková olympiáda vypadá? Soutěžící na úvod absolvovali čtyřhodinové teoretické kolo testující znalosti z astrofyziky.  „V něm jsme se zabývali třeba pohybem Barnardovy hvězdy, prstencovým zatměním Slunce a nechyběla ani slepá mapa severní i jižní noční oblohy, ve které jsme zakreslovali jasné hvězdy a souhvězdí,“ přiblížil nám Jan Herzig některé soutěžní úkoly.

Celou organizaci olympiády bohužel ovlivnily povodně, které neušetřily ani město Volos. „Voda se rozlila do ulic, celé město bylo paralyzováno, netekla voda, chvílemi vypadávala elektřina. Jediné, co jsme mohli dělat, byla příprava na ta testová kola, která byla odložena,“ vylíčil náš reprezentant situaci.

Vyhlášení výsledků ovšem českému týmu přineslo hodně radosti. Jan Herzig  nejen vybojoval zlatou medaili, ale v absolutním pořadí skončil čtvrtý a stal se nejlepším Evropanem. Před ním skončili pouze reprezentanti asijských „astronomických velmocí“.

Text Jan Pek, foto z archivu Jana Herziga