Zaniklé obce česko-německého pohraničí pohledem třídy 4.8

V pátek 12.4. se třída 4.8 vydala do zaniklých vesnic v okolí Nemanic v česko-německém pohraničí. Exkurze se konala v rámci zeměpisu, který se v letošním roce věnuje právě naší rodné zemi.

Vycházku provázel a komentoval Mgr. František Novák, který je nejen velkým znalcem našeho česko-německého pohraničí, ale i milovníkem tamní téměř nedotčené přírody.

Ráno jsme nastoupili do autobusu, který nás zavezl do Untergrafenriedenu. Odtud jsme došli do zaniklé vesničky Lučina, německy Grafenried. Přestože v této obci už dlouhá léta nikdo nežil, byla plná vzpomínek a stop, které po sobě někdejší obyvatelé zanechali. Mohli jsme si prohlédnout místa, kde dříve stály domy, škola, pivovar a kostel sv. Jiří, a představit si, jak obec vypadala v době, kdy ji v moci ještě měl člověk.

Zajímavým místem v této vesničce byl také hřbitov již posetý jarním kvítím, jako by se příroda sama rozhodla uctít památku zemřelých, které zde jejich příbuzní museli při odchodu z domova zanechat. Dále jsme prošli obcemi Pila (Seeg), Nemanice (Wassersuppen), Mýtnice (Mauthaus) a Jindřichova Hora (Heinrichberg) a po cestě jsme mohli mimo jiné také obdivovat krásy přírody Českého lesa. Nakonec jsme někdy po půl jedné došli do Černé Řeky, odkud jsme se autobusem dopravili přes Klenčí pod Čerchovem zpět do Domažlic.

Napsala: Magdaléna Lazarová, 4. 8