Poznáváme parlament České republiky a historii Lidic

Dne 23. 6. 2023 se konala exkurze do parlamentu a do Lidic pro druhé ročníky vyššího gymnázia.

Brzy ráno kolem půl šesté jsme vyjeli dvěma autobusy do našeho hlavního města Prahy, kde jsme měli zajištěnou prohlídku poslanecké sněmovny, senátu a tím pádem i Valdštejnského paláce, ve kterém se senát nachází. 

Po příjezdu do Prahy jsme byli rozděleni na tři skupiny podle tříd – 2.4, 4.6 a 6.8. Každá skupina měla prohlídku v jiný čas. Kdo zrovna nebyl na prohlídce, mohl si zajít na kafe nebo si například prohlédnout kostel sv. Mikuláše, v němž se nachází obraz svatého Xaveria, který určitě ocení všichni milovníci literatury či dějepisu. Nás (třídu 2.4) nejprve čekala prohlídka poslanecké sněmovny. Jelikož poslanci zrovna nezasedali, mohli jsme se podívat přímo do sněmovny. Celkem nás překvapilo, jak je malá, přece jen jsme si mysleli, že bude zhruba dvakrát větší.

Po prohlídce poslanecké sněmovny jsme měli krátkou pauzu na oběd, po které jsme pokračovali prohlídkou senátu. 

Řekla bych, že ta byla zajímavější. Prohlédli jsme si Valdštejnský palác, dozvěděli jsme se něco o jeho historii a cestou jsme potkávali pár známých tváří – politiků. Naše paní průvodkyně byla velice výřečná a dokázala nás všechny zaujmout. Přímo v senátu se konala schůze a tak ostatní skupiny jednací sál neviděli. My, třída 2.4, jsme měli takové štěstí, že schůze skončila a mohli jsme do sálu nakouknout.

Následně nás čekala cesta do Lidic. Hned po příjezdu jsme měli možnost si prohlédnout lidické muzeum. Byly zde vystaveny fotky, výpovědi přeživších či příbuzných nebo krátká dokumentární videa. Při prohlídce muzea na nás dolehla jakási pochmurná nálada. Přece jen, když víte, co všechno se v Lidicích stalo… Není nám z toho do smíchu. 

Dále nás náš průvodce provedl po Lidicích a vyprávěl nám jejich příběh. Viděli jsme společný hrob mužů, základy stodoly a známé sousoší. Musím říct, že jsem z toho všeho měla husí kůži. Nakonec jsme viděli i krásné růžové sady, které zrovna nádherně kvetly.

Poté nás jen autobus dovezl zpátky k budově gymnázia kolem 7. hodiny odpolední.

Lucie Schirová, 2.4