Jak to smrdí v „ČOVce“

Třída 3.6 v rámci cvičení z chemie a biologie navštívila čistírnu odpadních vod společnosti CHVAK v Domažlicích.

O své dojmy se s námi podělil Petr Heidler ze třídy 3.6:

„Když jsme dostali pozvánku na prohlídku místní čističky odpadních vod, nikdo z nás nečekal, že to bude zážitek, který nám doslova obrátí žaludky. Připravte se, vážení čtenáři, na dobrodružství, které by Homer Simpson označil za „páchnoucí“.

Vstoupili jsme do areálu a první, co nás zasáhlo, byl zvláštní mix vůní, který se vymykal jakémukoliv popisu. Vzduch byl hustý a těžký – doslova se dal krájet. Průvodce, pan Kiral, nás přivítal s širokým úsměvem a očividně velmi hrdý na své království vody a odpadků.

„Tady se dějí kouzla,“ prohlásil a vedl nás k prvnímu stanovišti – sedimentační nádrži. Sledovali jsme, jak se neidentifikovatelné předměty hromadí na povrchu a pomalu klesají na dno. „Tomu říkáme filtrace přírody,“ vysvětloval s nadšením, zatímco jsme se snažili nevšímat si toho, co plave kolem.

Druhou zastávkou byla biologická sekce, kde nás seznámili s armádou bakterií, které by dokázaly strávit i tu nejhorší hospodskou večeři. „Tihle malí chlapíci dělají všechnu těžkou práci,“ řekl průvodce. Podívali jsme se na hromady bublin a přemýšleli, zda by nebylo jednodušší prostě vybudovat obří záchod.

Když jsme se dostali k chemické části, kde se přidávají různé látky, aby se voda stala ekologicky nezávadnou, už jsme byli dost unavení. Nicméně, představa, že by mělo v řekách téci to, co jsme viděli na začátku procesu, nás fascinovala.

Na konci prohlídky nám průvodce ukázal čistou, jiskřivou vodu, která se chystala opustit čističku. „Vidíte, že i něco tak nečistého může být znovu použitelné,“ uzavřel náš zážitek. Odcházeli jsme s pocitem, že jsme se nejen něco naučili, ale také že jsme přežili dobrodružství plné nezapomenutelných vůní a pohledů. A příště? Možná zvolíme výlet do zoo.“

Já si myslím, že velkým přínosem této exkurze pro naše žáky je uvědomění si, že odpady po opuštění jejich domovů čeká velmi dlouhá a náročná cesta, na jejímž konci je zásluhou ČOV čistá voda. Děkujeme pracovníkům Chvaku za každoroční spolupráci.

Exkurzi si v úterý 25.6. užili též studenti tříd 1.4 a 5.8.