Naši studenti se učí i o prázdninách 

Eliška Štípková ze třídy 5.6 se o letních prázdninách zúčastnila spolu s dalšími studenty z České republiky třítýdenního stipendijního programu Deutschland Plus – Zažij Německo, který pořádá Pedagogická výměnná služba (PAD)pro studentky a studenky ve věku 15 až 17 let .

 Naše studentka  byla vybrána na základě motivačního dopisu jako jediný zástupce naší školy. Z Plzeňského kraje se projektu zúčastnili pouze dva žáci. Dejme jí tedy slovo. 

“Naše skupina byla složena z šesti holek, šesti kluků, paní učitelky Jarošové a německého učitele Rainera Hermanna. Většinu pobytu jsme strávili v Marburgu, středověkém městě v Hesensku. Ubytováni jsme byli v hostitelských rodinách. Já jsem bydlela ve vesnici Lahntal u rodiny Axt, kde se na dva týdny mou sestrou stala stejně stará Hannah .

Náš program byl celkem nabitý. Dopoledne jsme trávili na gymnáziu Philippinum. Měli jsme vlastní vyučování s německými učiteli, ale navštívili jsme i standardní hodiny. Dozvěděli jsme se něco nového o okolnostech 1. a 2. světové války, poválečném Berlíně, historii Marburgu a Hesenska. Bavili jsme se i o pohádkách bratří Grimmů, kteří ve městě žili. Odpoledne jsme objevovali středověké město a jeho okolí. Pan Hermann nás vždy zahrnul spoustou zajímavých informací, zvláště o svaté Elizabeth a jeho oblíbeném Filipu Velikém. Nezůstali jsme ale jen v Marburgu. Podnikli jsme výlety do Frankfurtu nad Mohanem, Mohuče a Stadtallendorfu. Víkendy jsme trávili s hostitelskými rodinami. S Hannah jsem navštívila hudební festival Drei-Tage-Marburg.

Po dvou týdnech jsme se s hostitelskými rodinami rozloučili a vlakem se přesunuli na poslední čtyři dny do Berlína. Pan Hermann nám ukázal nejznámější památky a uvedl historické souvislosti. Obdivovali jsme Reichstag, Berlínskou zeď, náměstí Alexanderplatz i Potsdamer Platz a navštívili jsme Pergamonmuseum.

Celý pobyt jsem si moc užila. Nasbírala jsem mnoho zážitků a zkušeností. V mluvené němčině se teď cítím o dost jistější. Mám nové kamarády nejen v Marburgu, ale i v severních Čechách nebo na Moravě. Těm, kteří se o jazyk zajímají, určitě doporučuji se do programu v příštích letech přihlásit. Stojí to za to!”