Poslední březnový týden strávila devatenáctičlenná skupina našich žáků v nedalekém Bad Kötztingu, kde se společně s žáky tamějšího Gymnázia Benedikta Stattlera a s početnou výpravou mladších žáků z polského Řešova (Rzeszów) zúčastnili jednoho z projektů z cyklu Erasmus+.
Náplní projektu byla dvě odlišná témata. Prvním byla problematika udržitelnosti (Nachhaltigkeit) při výběru a nákupu ovoce a zeleniny a druhým programování 3D tiskáren. Žáci byli rozděleni do národnostně smíšených skupinek a všichni si vyzkoušeli obě činnosti.
Produktem programátorského snažení byly plastové magnetky a přívěsky na klíče s motivy ovoce, zeleniny či udržitelnosti obecně. Výsledkem práce skupin věnujících se potravinám se kromě vlastnoručně zhotovených a vzápětí s chutí snědených ovocných salátů staly také plakáty shrnující zásady, jimiž bychom se měli řídit při nákupu ovoce a zeleniny. Tyto zásady pak každá skupina pomocí svého plakátu ve všech třech jazycích prezentovala ostatním.
Program doplnila návštěva sklárny a dvě celodenní exkurze. V Mnichově si všichni prohlédli fotbalovou Allianz Arénu, kde jim průvodce ukázal i prostory, kam se běžný návštěvník nedostane, a poté navštívili technicky zaměřené Deutsches Museum. Zbyl i čas na krátkou prohlídku pamětihodností v centru bavorské metropole.
Druhá exkurze vedla do Regensburgu. Jejími cíli byly Dům bavorských dějin, krátká prohlídka historického centra města a návštěva Walhally, což je impozantní stavba skrývající busty významných německy mluvících osobností.
Během svého pobytu se naši žáci seznámili s chodem bavorského gymnázia i jeho školní jídelny a měli rovněž možnost zúčastnit se v malých skupinkách několika vyučovacích hodin. Bavorští i polští pedagogové oceňovali nejen úroveň cizojazyčné komunikace našich žáků, ale i jejich vystupování a vstřícnost vůči mladším polským kolegům.
Text a foto Jan Pek