Nezapomenutelné dny

Jan Herzig, žák 6.ročníku osmiletého studia, je již více než půl roku součástí týmu LASAR (Laser Assisted SAtellite Reentry), jenž sdružuje nadané zájemce o kosmonautiku.

Cílem této skupiny je rozvíjet myšlenku odstranění tzv. kosmického smetí z oběžné dráhy pomocí laseru. Souběžně s výzkumnou činností se věnuje popularizaci vesmírných aktivit, což je našemu studentovi obzvlášť blízké.

Právě jako člen týmu LASAR se Jan Herzig zúčastnil osmidenní cesty do Kalifornie, jejímž vyvrcholením byla návštěva kosmodromu Vandenberg na pobřeží Tichého oceánu, kde je mimo jiné také základna Vesmírných sil Spojených států. Tam měli čeští studenti možnost sledovat start rakety, která kromě dalších družic vynesla na do vesmíru také tu, kterou navrhl tým LASAR.

„Pustili nás asi 5,5 kilometru od startovní rampy, což je z bezpečnostních důvodů minimální vzdálenost, kam se ještě může. Měli jsme tam postavený stativ s kamerou a start jsme přenášeli živě do Česka,“ informoval nás Jan Herzig. (1.fotka)

Pro něho se jednalo o mimořádně silný zážitek, jak potvrzují jeho další slova: „Bylo to neuvěřitelné, nepopsatelné, protože šlo o první start rakety, který jsem viděl. Navíc nesla družici, kterou navrhl náš tým.  Sami jsme se tam v praxi přesvědčili, jak je zvuk pomalejší než světlo, protože nejdřív jsme viděli záblesk při startu  a až po pár sekundách přišel hřmot.“

Naše studenty přijal také generální konzul v Los Angeles Jaroslav Olša,jemuž ukázali modely své družice. (2.fotka) On s nimi hovořil o dalších možnostech jejich osobnostního rozvoje. Šlo by např. o pomoc při navazování spolupráce s americkými studentskými týmy, popř. i s firmami. Pan konzul jim také zařídil krátké svezení v samořiditelném autě. „Jízda se mi zdála hladší než s živým řidičem. Je nezvyklé, že auto má volant, ale nikdo za ním nesedí a volant se sám otáčí,“ shrnul Herzig své dojmy.

Další významné setkání je čekalo v kampusu univerzity Berkeley. (3.fotka) Tam je očekával Matyáš Boháček, který je považován za největšího českého odborníka na umělou inteligenci. Jan Herzig si také všiml, že na parkovišti kampusu bylo pět míst s nápisem ´Vyhrazeno pro nositele Nobelovy ceny´.

Je tedy zřejmé, že Jan Herzig prožil dny plné silných dojmů a zážitků. Za své úsilí a časově velmi náročné aktivity při popularizaci kosmonautiky a vědy obecně si je určitě zasloužil.

Jan Pek, foto z archivu Jana Herziga