Workshop třídy 2.4 v Regensburgu

Za účelem zlepšení komunikačních dovedností v německém jazyce třídy 2.4 se pedagogové rozhodli právě tuto třídu vzít na dvoudenní seminář do Regensburgu. Workshop s názvem „Medizinische Technik a Technologie“ byl finančně podpořen organizací Evropský region Dunaj – Vltava, odborný obsah semináře zajistila instituce IJF (Initiative Junge Forscherinnen und Forscher e.v.).

Ve středu 21. 6. 2023 jsme v dopoledních hodinách vyrazili směr Regensburg. Po příjezdu vedly naše první kroky na interaktivní výstavu Um:welt.bayern v prostorách organizace MINT.labs. Interaktivní vybavení expozice nám umožnilo vyzkoušet si naše znalosti o ekogolii či recyklaci.

Poté se k nám připojila německá skupina (děvčata ze St. Marien-Schulen Regensburg)

Nejprve nás čekalo seznamovací kolečko, poté začala přednáška na téma zdravotnictví a technologie. Dozvěděli jsme se, že povoláním budoucnosti jsou ta, která kombinují MINT – matematiku, informatiku, přírodní vědy a techniku. V druhé části probíhala skupinová práce. Bylo pro nás připraveno několik stanovišť, na kterých jsme řešili různé úkoly – měření EKG, termokamera, zkoumání krevních vzorků, nebo pH namíchaných roztoků. Výsledky našeho bádání jsem pak zapisovali do pracovního sešitu.

Po ukončení workshopu jsme se šli ubytovat do hotelu nedaleko centra města. To už jsme se všichni těšili na večeři – špagety s tomatovou omáčkou nebo tradiční currywurst. Po večeři jsme si prohlédli historické centrum Regensburgu, například Kamenný most, Dóm sv. Petra. Porta preatoria či Neufarrkirche.

Další den ráno na nás čekala snídaně v hotelu a přesun městskou hromadkou dopravou do budovy MINT-labs. Tam jsme opět začali s přednáškou a pokračovali společným tvořením ve skupinách. Byl nám zadán úkol – vytvořit protézu palce na ruce pro šestiletého kluka. Měli jsme omezený čas a finanční limit a na konci jsme naši práci měli prezentovat. Protéza měla být funkční a unést například sklenici s vodou. K ověření funkčnosti protéz sloužila parcourová dráha. Každá skupinka měla svoji taktiku a všichni se opravdu snažili. Ne každé skupině se ale povedl úkol splnit ! Ve skupince bylo potřeba také komunikovat, když jsme si nevěděli rady německy, přišla na řadu angličtina. Anglicky jsme pak také své prototypy protéz ostatním prezentovali.

Po skončení programu nám před odjezdem do Domažlic zbyl ještě nějaký čas na oběd a vychutnání si historické části města za velmi teplého počasí.

Lucie Schirová, 2.4