Úspěchy Jana Herziga pokračují

V prvních měsících právě končícího školního roku dosáhl žák 4. ročníku osmiletého studia Jan Herzig úspěchu, jaký dosud neměl v historii chodského školství obdoby, když ze dvou mezinárodních astronomických olympiád přivezl zlatou a bronzovou medaili.

Neusnul ovšem na vavřínech, dále se zdokonaloval a na své dosavadní úspěchy má šanci navázat. Díky svému 2. místu v krajském kole astronomické olympiády pro žáky 8. a  9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií postoupil do národního kola, v němž skončil opět druhý a tím si vybojoval postup na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice Junior, kterou bude v druhé polovině září hostit Řecko.

Protože soupeření se silnou konkurencí je v každém oboru osvědčeným receptem na další zlepšování vlastních vědomostí a dovedností, zúčastnil se Jan Herzig také astronomické olympiády ve vyšší věkové kategorii určené žákům 1. a  2. ročníků středních škol. Také tady postoupil až do národního kola, v němž získal skvělé třetí místo, které znamenalo nominaci na mezinárodní astronomické soustředění.

Ani s tím se ovšem nadějný mladý astronom nespokojil a přihlásil se ještě do krajského kola astronomické olympiády v kategorii žáků 3. a  4. ročníků středních škol. Tam se utkal se soupeři o tři až čtyři roky staršími, dokázal držet krok s nejlepšími z nich a výsledkem bylo vynikající 4. místo.

Jan Herzig se ale nesoustředí pouze na astronomii. Své všestranné nadání prokázal  účastí v krajských kolech matematické olympiády, v němž zvítězil, a fyzikální olympiády, kde obsadil 2. místo. Bohužel v jeho věkové kategorii tyto oborové soutěže končí na krajské úrovni a národní kolo se nepořádá.

Ani tím ovšem výčet Herzigových letošních úspěchů nekončí. Vybojoval ještě postup do krajského kola zeměpisné a chemické olympiády. V zeměpisném klání skončil třetí a chemické olympiády se nemohl zúčastnit, protože se z nepochopitelných důvodů konala ve stejném termínu jako ta zeměpisná. Organizátory zřejmě nenapadlo, že by se někdo mohl probojovat do krajského kola v obou soutěžích.

Snimek zachycuje Jana Herziga  při vyhlašování výsledků národního kola astronomické olympiády pro žáky 1. a 2. ročníků středních škol. Cenu mu právě předává proděkan pro strategie a rozvoj Slezské univerzity Opava RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (Foto z archivu Jana Herziga)

Jan Pek