Úžasný dvojitý úspěch na mezinárodní úrovni

Úspěchů, jaké nemají v chodském školství obdoby, nedávno dosáhl Jan Herzig ze třídy 4.8.

Koncem října vybojoval bronzovou medaili v Mezinárodní astronomické olympiádě (IAO), v níž mu ke stříbru scházelo méně než 1 % bodů.  Tato soutěž proběhla on-line, český tým měl stanoviště ve Štefánikově hvězdárně v Praze. Členem mezinárodní poroty byl mladý vědecký pracovník, absolvent našeho gymnázia a úspěšný účastník mezinárodních astronomických olympiád v Indonésii a v Indii Pavel Kůs. Na snímku jsou oba v planetáriu ve Stromovce v Praze.

V listopadu se náš žák vrátil se zlatou medailí z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro účastníky do 16 let (IOAA junior) konané v Rumunsku. Dařilo se tam celému tříčlennému reprezentačnímu týmu České republiky, neboť získal celkem dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. To je největší český úspěch napříč všemi mezinárodními astronomickými soutěžemi za posledních 10 let. Náš žák je v Plzeňském kraji za posledních více než deset let teprve druhým studentem, který z nějaké mezinárodní vědecké olympiády přivezl zlato. Je dokonce nejmladším Čechem, který kdy v astronomii na mezinárodní úrovni získal zlatou medaili. Při vyhlašování vítězů byl Jan Herzig vlajkonošem českého týmu, jak dokládá druhý snímek.

A jaké úkoly museli soutěžící zvládnout? „Posledním z nich byla slepá mapa noční oblohy. Do ní jsme měli zakreslit nebeský a galaktický rovník, ekliptiku, meridián a 10 souhvězdí. Kromě toho bylo naším úkolem také určit pět nejjasnějších hvězd na mapce a připojit několik dalších informací,“ uvedl jeden příklad náš úspěšný reprezentant.

Jan Herzig se věnuje také popularizaci astronomie. Navzdory svému nízkému věku je jedním z redaktorů webu České astronomické společnosti Astro.cz, kde už uveřejnil kolem 25 článků. Je rovněž správcem instagramového účtu České astronomické společnosti.

Text Jan Pek, foto z archivu Jana Herziga